Savoir-vivre pasażera. Jak się zachowywać w trakcie jazdy autokarem?
Zarówno codzienne korzystanie z komunikacji miejskiej np. w drodze do pracy, jak i okazjonalny wynajem autokaru wiąże się z koniecznością odpowiedniego zachowania pasażerów. Niezależnie od celu podróży oraz dystansu do pokonania, musisz liczyć się z komfortem kierowcy i współpasażerów. Kultura osobista oraz aprobowany społecznie zbiór reguł określanych mianem zasad savoir-vivre zobowiązuje podróżujących wspólnym środkiem transportu do określonych zachowań. Pewne zakazy i nakazy są nie tylko gwarancją bezpieczeństwa podczas jazdy, ale również umilają przebieg podróży. Jak zatem zachowywać się w autokarze, by nie przeszkadzać kierowcy i innym pasażerom? Poniżej przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym każda podróż stanie się przyjemnością.
O jakich zasadach nie możesz zapomnieć, podróżując autokarem?
Złota zasada podróżowania autokarem odnosi się do tego, by przede wszystkim nie utrudniać prowadzenia pojazdu kierowcy. Poza tym ważne jest również to, by nie zakłócać spokoju współpasażerów. Tym samym nie należy chodzić po pojeździe w trakcie jazdy, jeśli nie wymaga tego sytuacja. Co więcej, musisz pamiętać również o tym, że podczas postoju przy wchodzeniu i wysiadaniu z autokaru obowiązuje zasada pierwszeństwa dla wychodzących z pojazdu. Ponadto nie mniej ważne jest ustąpienie miejsca osobom starszym, kobietom w ciąży czy małym dzieciom. Nie należy też zajmować kilku miejsc jednocześnie ani utrudniać innym pasażerom przejścia np. poprzez niewłaściwe ułożenie bagaży. Pamiętaj, że swoje torby i walizki powinieneś trzymać wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach.
Czego nie powinno się robić podczas jazdy autokarem?
Jeśli podróżujesz autokarem, musisz też wiedzieć, że pewne zachowania, które mogą świadczyć o Twoim komforcie, bywają irytujące dla współpasażerów. Wśród nich wymienia się np. głośne rozmowy z pasażerem siedzącym tuż obok lub te prowadzone przez telefon. Należy być świadomym tego, że nie każdy musi wysłuchiwać Twoich historii i zażaleń. Co więcej, musisz wiedzieć, że styl prowadzenia rozmowy, Twój ton czy też używanie wulgaryzmów może być dla kogoś gorszące, dlatego warto przełożyć rozmowę na inną okazję lub po prostu rozmawiać po cichu. Niestosowne jest też komentowanie wyglądu innych ludzi. Nie należy także zerkać komuś przez ramię, zaglądając w gazetę czy telefon. Współpasażerom z pewnością będzie również przeszkadzało głośne słuchanie muzyki. Pamiętaj więc, by korzystać ze słuchawek.
W podróży powinieneś zrezygnować również z jedzenia potraw, które mogą pobrudzić fotele lub innych pasażerów. Nie na miejscu jest spożywanie frytek, burgerów czy innych tego typu dań. Jadąc autokarem, warto też zrezygnować z przekąsek o intensywnym zapachu. Nie musisz się natomiast powstrzymywać przed zjedzeniem cukierka czy wypiciem wody. Takie czynności z pewnością nie wpłyną negatywnie na pozostałe osoby podróżujące autokarem. Do innych zachowań w czasie jazdy, które są negowane, zalicza się z kolei pozostawianie po sobie bałaganu. Nie do zaakceptowania jest rozrzucanie śmieci po pojeździe czy kładzenie nóg na inne siedziska, czy oparcia. Warto liczyć się z tym, że nikt z nas nie chciałby usiąść na zabłoconym lub poplamionym fotelu, wokół którego porozrzucane są resztki Twojego jedzenia.